צפע החרמון - Montivipera bornmuelleri

צפע החרמון - Montivipera bornmuelleri

נחש בצבע אפור או חום עם כתמים שחורים פזורים על הגב , במקרים נדירים ניתן למצוא גם עקלתון (זיג זג ) על גבו מה שמזכיר את הצפע המצוי. מעל עיניו מגני העניים מזכירים גבות , בצד הראש כתמים חומים ועניים בעלות אישון אנכי מוארך , מבנה ראש משולש עם צוואר צר יותר ממבנה הגוף. אורך מקסימלי עד 80 ס"מ בניגוד לצפע המצוי שמגיע עד 155 ס"מ.

אפעה מגוון - Echis coloratus

אפעה מגוון - Echis coloratus

האפעה המגוון אלוף ההסוואה הצבעים שלו מותאמים לאזור המחיה שלו ניתן לראות מופעים שונים ברחבי הדרום מאילת, הערבה, הנגב המרכזי, ים המלח, הבקעה ועמק בית שאן.

עכן קטן - Cerastes vipera

עכן קטן - Cerastes vipera

עכן קטן - sahara sand vipera גודל מקסימלי עד 35 ס"מ. צבעו חום צהבהב עם כתמים חומים לכל אורך גופו, ראשו משולש ואישוני עיניו מוארכות הבנויות לפעילות לילית בעיקר. חי בבתי גידול חוליים במערב הנגב. .

פתן שחור - Walterinnesia aegyptia

פתן שחור - Walterinnesia aegyptia

נחש בינוני המגיע לאורך מקסימלי של 1.3 מ'. הוא בעל גוף שחור, עבה ומבריק- המבדיל אותו מהצפעון השחור- נחש שחור ארסי החי בחפיפה מסוימת עמו אך דק משמעותית ממנו. ראשו של הפתן שטוח ועבה, אינו נבדל משמעותית מן הצוואר. שיני הארס אצל נחש זה נמצאות בקדמת הלסת העליונה והן מקובעות במקומן.

עכן החרטומים - Cerastes cerastes

עכן החרטומים - Cerastes cerastes

צבעו הכללי אפור עם כתמים כחלחלים וחומים , זוג קרניים עשויות קשקש בודד בכל צד מעל מגן העין , צד ממארב כשהוא מחופר בחול. בדרך כלל מסתתר במחילות שחפרו מכרסמים עד למועד מתאים יותר לצאת לחפש מזון , הרבה פעמים אפשר למצוא אותו מחופר בצמוד לאותן מחילות.

עכן גדול -  Cerastes gasperettii

עכן גדול - Cerastes gasperettii

מבנה גוף מאסיבי, בגוונים של אפור, בז'-צהבהב ואף מעט וורוד וכתמתם. מבנה הראש משולש ורחב משמעותית מהצוואר. קשקשי הגוף והראש הם קטנים ודומים. האישונים אנכיים ובנויים לפעילות שהיא לילית בעיקרה. בשעות החום במשך היום מסתתר במחילות של מכרסמים או מתחת למחסה. צורת הזחילה היא לוליינית על מנת לחסוך באנרגיה. נוהג לצוד מתוך מארב כאשר הוא מחופר בחול.

צפעון שחור - Atractaspis engaddensis

צפעון שחור - Atractaspis engaddensis

נחש שחור מבריק ואחיד לכל אורכו, גופו גלילי דק וקשקשי גופו חלקים ללא קרינים. ראשו קטן ומשוטח ואינו רחב מצווארו בשונה מנחשים ארסיים אחרים כדוגמת צפע מצוי. חרטומו חרוטי, הלסת העליונה מכסה את התחתונה ,מבנה המאפשר התחפרות בקרקע. העיניים קטנות ושחורות וראייתו חלשה- מאפיין נחשים שעיקר פעילותם תת קרקעית.

צפע מצוי - Daboia palaestinae

צפע מצוי - Daboia palaestinae

צפע מצוי - צפע ארצישראלי - הנחש הארסי הכבד והגדול ביותר מבין הנחשים הארסיים בישראל , אחראי ל95% מכלל ההכשות בישראל בשנה. טיפול מהיר ונכון יכול להציל חיים

שפיפון הנגב - Pseudocerastes fieldi

שפיפון הנגב - Pseudocerastes fieldi

נחש עבה ומגושם. בעל ראש משולש, וצבעו הכללי חום צהבהב. על גבו כתמים חומים מלבניים בעלי הילות בהירות. אורכו מטר. מעל עיניו ישנן מעין זוג "קרניים", אשר בניגוד לפרטים המקרינים של עכן החרטומים, אצל השפיפון קרניים אלו עשויות מספר קשקשים ולא קשקש אחד והן קצרות ועבות יותר. זחילת השפיפון לוליינית אך יכול לזחול גם בצורות נוספות כמו זחילה נחשונית וזחילה קווית. כאשר הוא חש מאוים הוא מגיב בנשיפות חזקות (נשיפה ), כמו הצפע ולא בשפשוף הקשקשים כמו האפעה והעכנים (שיפה)

הכשת נחש , איך לפעול נכון.

הכשת נחש , איך לפעול נכון.

איך נפעל נכון במקרה של הכשת נחש ? מה נכון לעשות ומה אסור לעשות ? מהן הפעולות שנרצה לעשות ברגע הכשה ומה לא לעשות במקרה הכשה. כנסו לדף לפירוט והסבר מלא. כולל קישורים אל המוקדים הרלוונטיים במקרה כזה