לא בטוחים איך להתנהג ומה לעשות במקרה ש או איך להמנע? שלחו הודעה אני תמיד זמין עבורכם 052-8328488 גיא פרננדס

 קצת על התנהגות נחשים בנוכחות בני אדם . 


*נחשים אינם מחפשים את קרבתם של בני האדם  - תמיד יעדיפו לברוח כמה שיותר מהר ברגע שיחושו בקרבת איום בצורה של אדם או בעל חיים גדול מהם ויחפשו את ההזדמנות להימלט ולהסתתר .

אז מדוע בעצם הנחשים מגיעים אל החצרות שלנו ,המחסנים, הגינה ואף לתוך הבתים ובתי העסק שלנו ? 


מה הסיבות להגעת נחשים לחצרות ולבתים ? נחשים  נמשכים לריח של מזון, לנחשים חוש ריח מפותח ביותר, אם לא יימצא אצלנו המזון המבוקש, לא תהיה להם סיבה להגיע בכלל. 

איזה מזון מחפשים הנחשים בעצם? המזון העיקרי הוא מכרסמים- חולדות, עכברי שדה ציפורים , לולים ועוד כל מיני מזיקים כמו נדלים ארסיים (הפרטים הקטנים יותר) . 


אז מה חשוב שנזכור ?  חשוב לשמור על החצר נקייה מאשפה על מנת לא למשוך מכרסמים, יש לסגור היטב את פחי האשפה בכדי למנוע מזון ממכרסמים,  במידה ויש עצי פרי יש לאסוף את הפירות הנושרים מהעץ על מנת לא לספק מזון למכרסמים. 


במידה ואנו מגדלים ציפורים מכרסמים או בעלי חיים שיכולים לשמש כטרף לנחש 

יש לדאוג למנוע גישה אליהם לוודא שהכלובים סגורים בצורה הרמטית ואין חורי כניסה דרך הסורגים של הכלוב מתחת או מלמעלה הם תמיד ימצאו את הדרך להיכנס. 

לא להשאיר מזון של בעל החיים בקרבת מקום על מנת לא לייצר מזון למכרסמים ולשמור על המקום שטוף ונקי בכדי שלא יהיה ריח חזק של שתן , צואה דבר שמייצר ריח חזק שיכול למשוך את הנחשים. 

אין להשאיר דברים בחצר שיכולים לשמש כמחסה  עבור הנחשים כמו קרטונים זרוקים, חומרי בניין כמו מערומי בלוקים או אבנים , פחים , אסבסטים או כל דבר שלא אמור להיות בחצר,  אותו נרחיק משטח החצר או נאחסן במקומות סגורים.

 

צמחיה נקצץ צמחייה בקרבת שבילים בחצר , נגזום ענפים שקרובים לחלונות או פתחים שיאפשרו גישה אל תוך הבית , צמחייה ליד מזגנים על מנת מניעת מעבר דרך צינורות מים . יש לקצר דשא גבוה על מנת שלא יקרה מצב שנחש ארסי מסתתר בדשא ואנו הולכים יחפים ועלולים לדרוך עליו.


התנהגות הצפעים  בחודשי הקיץ   בחודשי הקיץ הצפע המצוי משנה את שעות הפעילות שלו לשעות הלילה והוא נחש שצד במארב. אם יעלה על סימני ריח של חולדות או עכברים הוא יישב במארב בתוך צמחייה ליד שבילים. נחשים אינם מבדילים בין שביל ריח בתוך הגינה או שביל ריח בשדה פתוח ואנו עלולים לא להבחין בהם ולדרוך עליהם או לידם מספיק בשביל להבהיל אותם ולגרום להם להכיש . 

- אין להשאיר נעליים בכניסה לבית שלא בתוך ארון או מקום סגור. נחשים עלולים למצוא בהם מסתור. 

 


סיבה נוספת שבגללה נחשים מחפשים מחסה בשטח החצר או הבית שלנו : 

בעונות החמות : נחשים המחפשים מסתור מהשמש הקופחת במקומות קרירים הרבה פעמים ימצאו את המקומות האלה בתוך קירות , מחסנים ואף בתוך מרתפים ובתים . 

לכן נדאג תמיד לסגור את הדלתות ולא נשאיר אותם ללא השגחה , נאטום חורים וסדקים בקירות. אם לא ימצאו מקום מתאים, ימשיכו הלאה. 


סוף הסתיו לקראת החורף: 

לקראת החורף כשהטמפרטורות מתחילות לרדת הנחשים יחפשו מחסות להעביר בהם את עונת החורף לכן נדאג לשמור על הניקיון בכדי למנוע מהם להעביר את החורף אצלנו במחסן או במרתף. 

עונת הסתיו היא עונת האבקועים (נחשים שבקעו חודש קודם מהביצה) אותם אבקועים הם כמו ילדים קטנים מאד סקרנים ודיי מגושמים מחפשים את דרכם בכל מיני מקומות לכן נמצא אותם בכל מיני מקומות לא מוגדרים , מעט מאד מהם שורדים את העונה הראשונה, הם נטרפים ע"י עופות דורסים וחתולים , נדרסים  בכבישים ונהרגים בידי בני אדם. 

במקרה ונתקלנו בנחש רצוי להזמין לוכד או לבקש זיהוי מלוכד ע"י צילום תמונה כי בכל זאת נרצה לתת להם הזדמנות לחיות את חייהם במקום רחוק מהבית שלנו. 


מה הדרך המומלצת ביותר לדעת איך להתמודד עם נחש ?.

לקרוא לקרוא ולקרוא עוד על מנת להבין את היצורים הבכלל-לא-מובנים האלה, שלא בצדק. 

מוזמנים לשאול כל שאלה בווטסאפ או בנייד- תמיד נשמח לסייע על מנת למנוע הרג מיותר של בעל חיים מדהים שכזה. 


זכרו, כל הנחשים מוגנים על פי החוק ונחשבים לערך טבע מוגן . 

לכל שאלה אני פה עבורכם. לוכד נחשים גיא פרנננדס  24/7  052-8328488 


מתי יש סיכוי סביר יותר לפגוש נחשים ולמה?

מהן תקופות השיא שבהן ניתן להיתקל בנחשים ?


עונת הרביה - העונה בה נחשים לטאות וזוחלים נפגשים למטרת רבייה בטבע , לתקופה אינטנסיבית שנמשכת בין חודשיים לשלושה חודשים.  


עונת האבקועים - העונה בה בוקעים הקטנטנים מהביצים ויוצאים לעולם הגדול בתקופה מרוכזת מחודשים אוגוסט ועד אוקטובר (בעונות בהן החורף התחיל מאוחר או מוקדם החודשים יכולים לגלוש אפילו עד נובמבר. ) 


אפריל - הנחשים יוצאים משנת החורף (תרדמת חורף) לאחר החורף הנחשים יוצאים לחפש מזון לאחר מספר חודשים בהם לא אכלו כלום , הפעולה השנייה תהיה להתנשל ולהחליף את בגדי החורף. 

מאי יוני - עונת החיזור והרבייה - בעונה זו בהרבה פעמים ניתקל במספר נחשים יחדיו 

כשהנקבה בשלה לרבייה תפריש פרומונים הנישאים באוויר הנחשים הזכרים יוכלו לקלוט באמצעות חוש ריח מפותח מאד את הריח ממרחקים גדולים ויגיעו למקור הריח. בתחילת העונה יתמודדו מספר נחשים על שטח (טרטוריה )  

יוני יולי - הנקבות מטילות ביצים במקומות מסתור שונים ומשונים שבהם הטמפרטורה תהיה אחידה לא חמה מידי ולא קרה מידי על מנת לתת לאבקועים סיכוי להגיח אל העולם. 

זמן בקיעת הביצים שונה בין סוגי הנחשים אצל הצפעים למשל זמן הבקיעה הוא 45 יום בממוצע. אצל זעמנים יארך כ-60 יום.

אצל הנחשים האחרים כמו הזעמנים זמן עד הבקיעה אורך כ- 60 ימים (כחודשיים) והבקיעה תלויה בזמן ההטלה.

ספטמבר אוקטובר.

בעונה זו ניתן יהיה למצוא מספר אבקועים באותו המקום מנקודת המוצא שבה בקעו יחדיו בהפרש של יום יומיים. 

ואפילו בימים הראשונים של החורף עדיין ניתן למצוא אבקועים אבודים שברחו ממסתור לא מוצלח. 


מכאן ועד חודש אפריל הבא פעילות הנחשים תהיה תלויה בטמפרטורות בימים חמים גם באמצע החורף ניתן למצוא נחשים שיצאו לפעילות של חיפוש מזון או מסתור חדש. 

לנחשים אין שעון שאומר להם מתי להיות פעילים ומתי להיכנס לתרדמת חורף הכל עניין של טמפרטורות.. 


בעונות החמות יוני - יולי - אוגוסט - ספטמבר - הרבה נחשים משנים את שעות הפעילות שלהם מיום ללילה כמו הצפע המצוי לכן ביום ימצאו מחסה במקום קריר ובלילה יצאו לפעילות לאיתור מזון. 


נחשים רגישים להפליא לרוב הגירויים, אך יש חוש אחד שנראה שהם לא ישתמשו בו : שמיעה.

 אין להם אמצעים גלויים לאיתור צלילים באוויר, מאחר שהם חסרים איברים חיוניים כמו  עור התוף ואת האוזן החיצונית. מצוידים רק באוזן פנימית המקושרת למנגנון הלסת בעצם אחת של האוזן התיכונה שנקראת :קולומלה אוריס (ראה ערך אוזן תיכונה ) , נראה שנחשים לא יוכלו  לשמוע את העולם כפי שאנו מכירים אותו. הם יצטרכו להסתמך על חישה של רעידות המועברות דרך הלסת. אולם הדיון בשאלה האם נחשים שומעים צלילים מוטסים (צלילים הנישאים באוויר כמו שאנחנו שומעים )  עדיין נתון לוויכוח. כאשר הוכח שצלילים מסוימים יכולים ליצור ויברציות מספקות בכדי לגרום לנחש לחוש בהם.

נחשים הם בעל חיים יחידאי כלומר הם עצמאיים מרגע הבקיעה מהביצה.

 גברת נחשה מוצאת מקום שהטמפרטורה במקום נשמרת מעל 25 מעלות  כמו מחילה , כמו קיר גדול , מתחת למבנה ועוד הרבה מקומות אחרים כשההטלה מתבצעת בחודשי הקיץ החמים כך שהטמפרטורה תהיה נעימה ומתאימה לבקיעה של רוב הקטנטנים , לאחר סיום ההטלה עוזבת את המקום ולא חוזרת לשם יותר. מרגע זה הנחש שיבקע ישרוד אך ורק בזכות עצמו. 


מה הסיכוי לפגוש יותר מנחש אחד ומתי ? 
עונת הרבייה: נחשים בוגרים שמתכנסים לטובת רבייה .
עונת האבקועים :  כאשר מספר נחשים בוקעים מהביצים ומתחילים להתפזר להמשך חייהם בעולם הגדול.
הבחנו בנחש במתחם הבית או העבודה מה עושים ? . 

1. ננסה לשמור על קור רוח ונשמור על מרחק סביר של כמה מטרים ונחייג ללוכד . 

2. נרחיק ילדים ובעלי חיים כלבים ואו חתולים .

3. לא ננסה לפגוע בנחש רוב ההכשות הן תוצאה של ניסיון התעסקות עם הנחש כמו כן לא ננסה לזרוק עליו כלום או להלחיץ אותו אחרת הוא ינסה לברוח בכל מחיר ויהיה קשה מאד לאתר.

4. זמן הגעה עד לבית הלקוח הוא חשוב ביותר ולכן צריך לבקש הערכת זמן עד להגעת הלוכד. 

5. נשמור על קשר עין עם הנחש כך יהיה קל ובטוח יותר לאתר את הנחש ברגע שהלוכד מגיע לפעמים הנחש יכנס למסתור וברגע שנהיה נוכחים במקום הנחש יישאר במסתור ולא יצא כל עוד אנחנו שם. 

6. נהיה בקשר עם הלוכד ניתן לו סימני זיהוי על מנת שיוכל להעריך על איזה נחש מדובר וכך ידע איך לגשת למלאכה. / או במקביל לצלם את הנחש מרחוק בצורה הכי ברורה שאפשר בסיטואציה הנוכחית . 

7. במידה ונתקלנו בנחש בתוך הבית יש לסגור את החלונות ואת הדלת , יש להניח סמרטוט מתחת לדלת על מנת למנוע מהנחש לצאת.


במידה ואתם מפחדים להישאר במקום התרחקו ונסו לאתר לאיזה כיוון הלך הנחש, איך הוא נראה.

 הרבה פעמים בגלל הלחץ אנו לא זוכרים אפילו איך הוא נראה ונחש קטן נראה לנו כמו מפלצת גדולה. חשוב לשמור על קור רוח ככל שניתן ולתת סימנים מזהים בצורה שקולה. 

מהו מכשיר ויברטוני ? מדובר על מכשיר חשמלי היוצר ויברציות על בסיס קבוע שאמור להרחיק נחשים ע"י שימוש באפשרות הנחש לחוש ויברציות ותנודות באדמה. 

האם המכשיר יעיל? התשובה פשוטה וחד משמעית לא ! לא יעיל ולא מועיל 

מהסיבה שצליל או רטט בעלי דפוס קבוע יפורשו כמשהו סטנדרטי ולא יפורשו כמשהו שעלול להוות סכנה. 

ישראלים איפה שלא יהיו ימכרו לכם שטויות בצורה של הדברה במחירים מופקעים וימכרו לכם סיפורים מפחידים בכדי שתקנו . 

כבר הגעתי למספר בתים וראיתי את השטות הזו בזמן שלכדתי  את הנחש... 

בישראל ישנם הרבה מתווכים כל מיני אתרים ואנשים שהם לא לוכדי נחשים הם בסך הכל חברות פרסום וסוחרים

מטרתם : לקבל את השיחות שלכם ואז למכור  את הפחדים שלכם במחירים מופקעים שיגיעו עד ל1500 שקלים , את הלכידה הם ימכרו  ללוכדים בתמורה לאחוזים גבוהים , מה שגורם להתייקרות השירות תוך כדי ניצול הבהלה והפחד שלכם!.

 אנשים כאלה לא יוכלו לייעץ לכם בצורה מקצועית מה לעשות ואיך להתמודד ברגע האמת אלה רק לעכב אתכם עד שיאתרו את לוכד הנחשים שיסכים לתת להם אחוזים בתמורה לעבודה שהוא ביצע בעצמו. 

וודאו תמיד שהאדם שאתכם בטלפון שהוא אכן לוכד מוסמך ולא מתווך והוא זה שיגיע ויבצע את הלכידה בעצמו ואם צריך לא להתבייש לבקש לראות תעודת לוכד בתוקף!. 

בין אותם מפרסמים :  חברות פרסום , סוחרים ,חברות הדברה , וכל מי שעונה על ההגדרה של לא לוכד נחשים בפועל.

חריגים : 

חלק מחברות ההדברה (מדגיש לא כולן !) גם כן מוכרות את השירות כך שתוודאו שהאדם שאיתו אתם מדברים הוא זה שמגיע בעצמו ללכוד את הנחש )

כך תרוויחו מחיר הוגן ושירות מקצועי. 

מצאנו נשל בסביבת המגורים או העבודה מה עושים עכשיו ? 

נחשים משילים את עורם לעיתים תכופות הדבר תלוי בהרבה גורמים ממזון , ועד טפילים 

למאמר המלא לחצו על הקישור -->  מצאתי נשל בחצר מה עושים ?

 

אבקועים 

אבקועים היא הגדרה כללית לכל יצור שבוקע מהביצה ואין מי שיטפל בו מרגע הבקיעה. 


מתייחס בדרך כלל לנחשים , לטאות , צבים , אפילו צבי ים. 


בניגוד ליונקים או עופות שהאמא היא זו שדואגת לעוללים עד שמגיעים לבגרות , האבקועים צרכים לפרנס את עצמם מיומם הראשון. לוכד נחשים גיא פרננדס 052-8328488 


יש לכם שאלה בנושא זוחלים ? אשמח לענות . שלחו מייל או הודעה בווטסאפ והשאלה תופיע באתר עם התשובה.

 

מי אחראי נכון להיום על קורס לוכדי נחשים 

נכון להיום האחראי הבלעדי על מתן רישיונות ללכידת נחשים הם  רשות הטבע והגנים. 

מטרת הקורס 

היא לבדוק את רמת הידיעה והבקיאות של הנבחן לפני מתן אישור ללכידת נחשים.

ממה מורכב המבחן העיוני 

המבחן העיוני מורכב מ50 שאלות אמריקאיות. 

10 שאלות זיהוי שמורכב מתמונות של נחשים אותם הנבחן נדרש לזהות.

טעות אחת בזיהוי הנחש תביא לפסילת המבחן ולקביעת מועד חדש . שווי כל שאלה          5 נקודות

שאר השאלות מורכבות משאלות מיקום וזיהוי על סמך פרטים שיופיעו בשאלות עצמן.

כל שאלה שווה 2 נקודות 

השאלות הנוספות כ5 שאלות מורכבות מהכרת תקנות וחוקים של רשות הטבע והגנים. 


מה הציון המינימלי על מנת לעבור את המבחן ?.

הציון המינימלי להצלחה במבחן הוא 80 נקודות.


קורס מעשי

עלות הקורס המעשי הוא נכון להיום בסביבות ה 1300 שקלים.

הוא כולל יומיים של הרצאות והכוונה מצד רט"ג ונציגים מטעמו אשר ישתפו אתכם בתהליך ההכנה לקראת יציאה לשטח ללכידת נחשים.

 

אפליקציית דיווח על לכידת נחשים


האפליקציה שהושקה בשנת 2023 ע"י רשות הטבע והגנים נועדה לדיווח על הנחשים שנלכדו והיכן שוחררו , האפליקציה משתמשת בGPS שלכם ויש לה יכולת לעקוב אחריכם גם כשהאפליקציה סגורה. על כל לכידה יש לסמן מיקום , סוג הנחש , זיהוי ודאי , ומצב החיה. 


לאחר מכן בעת השחרור עליכם לדווח מיקום מדויק שבו שחררתם את הנחש , מצב החיה.
המבחן המעשי בסוף הקורס  כולל הבאת נחשים שונים מכל הארץ זיהוי הנחש  , ועבודה עם לוכדן עם נחשים ארסיים , לאחר סיום הקורס ישלח אליכם הביתה היתר לכידת נחשים.

תוקף רישיון לכידת נחשים הוא לשנה אחת , כך שבכל שנה יש צורך לחדש את הרישיון בעלות של כשלוש מאות שקלים בערך. 

ואחת לחמש שנים יש צורך לעשות קורס ריענון , על מנת לחדש את הרישיון. 


ציוד  נחוץ ללכידת נחשים :


לוכדן של 100 ס"מ (רצוי שיהיה אחד נוסף למצבים מסובכים )

תשתדלו לא לעבוד עם לוכדן של 120 ס"מ מניסיון לא מומלץ המשקל של הנחש יקשה עליכם את העבודה. 

קופסאות עם קליפסים 

שלא יפתחו לאחר שהכנסתם את הנחש פנימה , כמו כן יש לוודא שעשיתם חורים לאוויר ושלא יהיו גדולים מידי על מנת שהנחש לא יברח דרכם. 

אנדוסקופ

האנדוסקופ הוא כלי עזר חשוב כשיש צורך לחפש בחריצים , פתחים , ומקומות שבהם אין נגישות וכך לאתר את הנחש במקום המסתור שלו. 

פנס יד 

פנס יד חזק מעל 600 לומין בכדי לראות טוב איפה אתם הולכים ואת מה שאתם מחפשים בשעות הלילה וגם היום במקומות חשוכים.

פנס ראש  

פנס הראש רצוי כזה עם סוללות נטענות ושיהיו כמה נוספות למקרה ששכחתם להטעין. 

הפנס חייב להיות חזק עם אופציית מיקוד ופיזור אור בכדי שאפשר יהיה להתמקד באובייקטים קרובים ורחוקים. הערות אישיות

המקצוע הזה לא מתאים  לכל אחד והינו בפירוש סיכון עצמי שעלול להוביל למותכם. 

נכון להיום יש בישראל למעלה מ650 לוכדי נחשים שזו כמות מופרחת ומוגזמת כך שאל תבנו על המקצוע הזה בתור הפרנסה העיקרית שלכם תמשיכו לעבוד. 

המבחן וההכשרות לא באמת מכינים אתכם לעבודה בשטח אם אין לכם ניסיון קודם!. 

זכרו אתם עובדים גם עם נחשים ארסיים ויש צורך אמיתי בהכרת התנהגות הנחשים שעות הפעילות , וזיהוי ברגע ודרכים ללכידת הנחש. 

אל תזלזלו בעובדה שאתם מסכנים את החיים שלכם לכן לכל לכידה הגיעו כאילו זו הפעם הראשונה , אל תהיו פזיזים. 


בהצלחה !!!

 
מה נצפה מלוכד הנחשים ? 
תעודה בתוקף מטעם רשות הטבע והגנים 
סגירת מחיר מראש עוד לפני ההגעה 
מאמץ להגיע הכי מהר שרק יוכל על מנת שנהיה כמה שפחות בסיטואציה הלא נעימה הזו  ונוודא זמן הגעה . 
לאחר הלכידה יסביר וייתן טיפים איך להתמודד ומה אפשר לשפר על מנת להקטין את הסיכוי למפגשים כאלה בעתיד. 
ניסיון רב באיתור ולכידת נחשים. 
אחריות במקרה והנחש לא נלכד. 
מחיר הוגן ! 
אדיבות סבלנות.
מתן פתרון שמתאים קודם כל ללקוח. 
ציוד מתאים ולבוש בטיחותי. 

בנושא שמירה על הטבע 
מכיוון שחלק מהאג'נדה שלנו היא שמירה על ערכי טבע מוגנים בפרט ועל הטבע בכלל חשוב לדעת גם לדעת מה לעשות עם הנחש שנלכד איזה אזור מתאים לו יותר גם בכדי שלא יפגוש בני אדם שוב , וגם לדעת מהו בית הגידול האידיאלי עבורו כמו כן במקרה של פציעה ויש צורך בהמשך טיפול שיהיה לו ידע מינימלי איך לגשת ולבדוק את חומרת הפציעה.
ובסוף התהליך שחרור בחזרה אל הטבע במקום שמתאים לו מבחינת בית גידול. 
מבנה  הגוף והצלעות של הנחשים מאפשרים ציפה טובה לכל נחש באשר הוא , כל הנחשים בישראל יודעים לשחות ואף לצוף כשהם מנפחים את הגוף באוויר ומשטחים את הצלעות.

בנוסף ישנם נחשי מים בישראל שיודעים גם לחיות מתחת למים לאכול דגים , ובעלי חיים אחרים כמו דו חיים ואחרים.

 בקישור הבא תוכלו לצפות בדף מידע מקיף - ממה עשוי הנשל, למה הנחש משיל אותו, מה אפשר להסיק אם מצאנו נשל בחצר ומה עלינו לעשות: נשל הנחש- כל מה שחשוב לדעת