שם עממי- Black desert cobra 

אורך- 1.3 מטר.

פעילות- לילית בעיקרה, אף בלילות קרים כששאר הזוחלים לא פעילים.

תיאור הנחש:

נחש בינוני המגיע לאורך מקסימלי של 1.3 מ'. הוא בעל גוף שחור, עבה ומבריק- המבדיל אותו מהצפעון השחור- נחש שחור ארסי החי בחפיפה מסוימת עמו אך דק משמעותית ממנו. ראשו של הפתן שטוח ועבה, אינו נבדל משמעותית מן הצוואר. העיניים קטנות וכהות, האישונים עגולים. הפתן בעל ראייה חלשה ולכן הוא מתבסס על חוש הריח בעת הציד. שיני הארס אצל נחש זה נמצאות בקדמת הלסת העליונה והן מקובעות במקומן, זאת בשונה מנחשים ארסיים אחרים כמו הצפע, האפעה, העכנים והשפיפון שלהם שיניים המקופלות כאשר הפה סגור ונשלפות בזמן ההכשה. את טרפו הוא מכיש בהכשה ארוכה מבלי להרפות מהטרף, זאת בניגוד לצפעיים שמכישים הכשה מהירה וקצרה. כהתגוננות הוא נושף ומתנפח כמו הצפע והשפיפון ולא מחכך קשקשיו כמו שאר הארסיים המדבריים.

תפוצה :

בישראל מצוי בנגב (מאילת ועד צפון הנגב), בערבה ובבקעת הירדן עד 50 ק"מ צפונה ליריחו ובמורדות המזרחיים של מדבר יהודה כולל מישור אדומים. הפתן השחור נמצא באזורים ערבתיים, במדבריות ואזורים סלעיים. ניתן לפגוש בו גם באזורים מיושבים בתחום תפוצתו.

צילום: רני שטורם

רבייה:

בין החודשים יולי אוגוסט הנקבה מטילה 10 עד 17 ביצים , ברגע בקיעתם מגיעים הנחשים לאורך של 25 סנטימטרים וצבעם שחור.

 תזונה: תזונתו מורכבת בעיקר ממכרסמים, ציפורים, לטאות וקרפדות. ניזון גם מנבלות. 

ארסבעל ארס נוירוטוקסי - פועל על מערכת העצבים, והמורגי - גורם לשטפי דם. הארס גורם לשיתוק שרירים ושיתוק מערכת הנשימה. מרבית מקרי ההכשות אינם חמורים, זאת עקב כמות קטנה יחסית של ארס שמוזרק לקורבן. ההכשות מאופיינות לרוב בסימנים מקומיים כמו אודם מקומי, נפיחות וכאבים. לעתים יש סימנים מערכתיים כמו חולשה, בחילות, הקאות וכאבי ראש.

מה עושים במקרה של הכשת נחש ? 

נתקלת בנחש ? חייג אל לוכד נחשים : 052-8328488